Jak zaplanować remont mieszkania?
Planowanie to umiejętność, która w codziennym życiu pozwala zaoszczędzić dużo czasu, nerwów i zasobów. Nie inaczej jest w przypadku remontu mieszkania. Aby przebiegł sprawnie, nie warto porywać się z motyką na słońce. Stworzenie odpowiedniego harmonogramu i założeń to klucz do zminimalizowania ryzyka przykrych niespodzianek. Przekonajmy się, o czym warto pamiętać, aby remont nie sprawił wielkich kłopotów.
Planowanie remontu mieszkania krok po kroku
Musimy pamiętać, aby remont mieszkania umożliwił nam normalne funkcjonowanie w trakcie jego przeprowadzania. Mowa tutaj zarówno o niezbędnej przestrzeni, jak i środkach do życia. Kierując się poniższymi zasadami, powinniśmy dograć wszystko, jak należy.
Określenie zakresu prac
Czy remont będzie generalny, czy tylko lokalny (np. 1-2 pomieszczenia)? Pamiętajmy, że wykonanie małego remontu czasem bywa nieopłacalne, gdyż taniej na raz kupić większą ilość materiałów.
Etapy przeprowadzanych
Decydujemy się wykonać wszystkie prace od razu, czy rozłożyć je na etapy? Pierwsze rozwiązanie jest szybsze i z reguły nieco tańsze, drugie natomiast pozwala udoskonalać pierwotny projekt i finansować remont z bieżących środków.
Wizja efektu i plan pracy
Pomysł jest oczywiście niezbędny. W celu inspiracji warto poszukać w internecie gotowych pomieszczeń, które odpowiadają naszym standardom i do nich odnosić swoje wyobrażenia.
Harmonogram prac to nic innego jak grafik wykonywanych prac krok po kroku. Jeśli decydujemy się skorzystać z usług remontowych, to ten krok wykona za nas doświadczona ekipa. Warto kierować się zasadą, że rozpoczynamy od prac najbardziej czasochłonnych (np. remont łazienki), a kończymy na najprostszych (malowanie ścian w przedpokoju).
Kosztorys i zakup materiałów
Podliczamy cenę wszystkich materiałów, dodając do niej około 20-30%. Upewniamy się u dostawców co do terminów realizacji zleceń i konfrontujemy je z grafikiem.