Budowa dachu. Zasady postępowania
Budowa dachu jest bardzo ważnym etapem budowy domu. Pozwala ona na zamknięcie stanu surowego budynku i stanowi ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Warto zatem powierzyć ją sprawdzonej firmie, która świadczy usługi budowlane tego typu, aby mieć pewność, że dach będzie solidny i unikniemy konieczności kosztownych napraw i poprawek.
Dach złożony jest z dwóch elementów: konstrukcji nośnej oraz pokrycia. Obróbką drewna zajmuje się cieśla, natomiast pokrywaniem dekarz. W praktyce jednak bardzo często oba elementy są wykonywane przez jedną ekipę, która specjalizuje się w budowie dachów.
Wszelkie prace związane z budową domu muszą być ściśle określone w projekcie. Znajdują się tam również wytyczne dotyczące dachu, takie jak:
- kształt dachu,
- nachylenie konstrukcji,
- informacje dotyczące lokalizacji okien dachowych,
- wszelkie informacje dotyczące krokwi,
- informacje dotyczące pokrycia.
Projekt pozwala na wyliczenie ilości niezbędnych materiałów. Po ich kupnie można przystąpić do budowy, która składa się z kilku elementów o ściśle określonej kolejności.
Budowa więźby dachowej
Więźba jest to konstrukcja nośna, wykonana najczęściej z drewna, która przenosi ciężar dachu na ściany budynku i zapewnia jego stabilność.
Najważniejsze elementy więźby to:
- Krokwie - pochyłe belki, na których opiera się konstrukcja całego dachu.
- Płatwie - poziome belki będące podporą krokwi.
- Kalenica - górna krawędź dachu, przy której łączą się połacie dachowe.
- Murłata - dolna podpora krokwi.
- Słupy - pionowe elementy więźby, przenoszące obciążenie z płatwi na strop.
- Kleszcze - poziome belki, łączące przeciwległe pary krokwi.
- Miecze - skośne belki, które łączą słupy z kleszczami lub słupy z płatwiami pośrednimi.
- Jętki - poziome belki łączące dwie przeciwległe krokwie.
- Wiatrownica - deski przybijane ukośnie do krokwi. Stosuje się je na dachach stromych z lekkim pokryciem, aby zapobiec zerwaniu dachu przez silny wiatr.
Położenie folii paraprzepuszczalnej
Etap ten zwany jest często foliowaniem. Polega ona na położeniu na więźbie folii, która zapewnia szczelność całej konstrukcji i chroni dach przed przeciekaniem.
Położenie łat i kontrłat
Etap zwany łaceniem polega na ułożeniu drewnianych elementów dachu, które tworzą stelaż pod pokrycie dachowe. Najpierw przybija się do krokwi kontrłaty, a następnie - prostopadle do nich - łaty. Dopiero na tak przygotowanym stelażu można kłaść pokrycie dachowe.
Montaż okien dachowych i innych elementów
Jest to czynność wykonywana jeszcze przed samym położeniem pokrycia. W dachu montuje się rynny i okapy a także okna dachowe jeśli zostały uwzględnione w projekcie.
Ułożenie pokrycia dachowego
Ostatni element, po którym następuje przejście budynku w stan surowy zamknięty. Pokrycie zapewnia dachowi szczelność i wpływa na jego ostateczny wygląd. Do wyboru mamy liczne materiały, wśród których do najpopularniejszych należą dachówka i blachodachówka.
Ocieplenie poddasza
Po ułożeniu pokrycia można jeszcze ocieplić dach, jednak jest to element dodatkowy, który może być wykonany w późniejszym czasie.